A szakemberek tisztában vannak azzal, hogy a megkésett mozgás- és/vagy beszédfejlődés, a hiperaktivitás és sok típusú idegrendszeri éretlenség esetében is remek megoldás lehet a mozgásterápia.
A TSMT torna a nagy- és finom mozgások fejlesztésével érleli az idegrendszert (forrás: budaimozgasfejlesztes.hu). Az egész procedúra alatt a páciens mozgásos feladatokat kell elvégezzen. A TSMT a tervezett szenzormotoros tréning rövidítése. Ezt Dr. Lakatos Katalin tervezte, alkotta meg.
A szülők már egy éves kortól beírathatják a gyermeküket az ilyen tornára és akár 12 éves korig nyugodtan végezheti ezt a gyermek. Azokon a gyerkőcökön biztosan segíteni tud, akiknél megfigyelhető a megkésett vagy eltérő fejlődés.
Nem mellesleg ez bátran bevethető a hiperaktív, figyelemzavaros, beszédhibás, tanulási, magatartási, beilleszkedési zavarokkal küzdő, mozgásban ügyetlen és/vagy egyensúlyzavarral küzdő gyermekeknek.
A szülők döntő többsége akkor találkozik életében először a TSMT kifejezéssel, amikor az óvónő vagy épp bármelyik pedagógus arra hívja fel a figyelmet, hogy a gyermekük nem fejlődik úgy, ahogyan a csoporttársai.
A TSMT legfontosabb előnye abban rejlik, hogy a speciális műveletek segíteni tudják az érzékelés, észlelés fejlődését, a térbeli tájékozódást, a dominancia beérését. Már pár kezelés után megfigyelhető, ahogy a kis páciens koncentráló képessége nagymértékben javul, illetve jobban irányíthatóvá válik a figyelme.
Nem mellesleg a Tervezett Szenzomotoros Tréning révén, a szerialitás, a ritmusérzék és a motoros kreativitást is egyre jobb lesz. A gyermekek is kedvelik a tornát, hiszen sokszor a feladatok különféle mondókákkal és énekekkel vannak egybekötve. Ezzel az anyanyelvi készség és a kommunikáció is fejlődik.
Ha a szülő beíratná a tornára a gyermekét, akkor először egy állapot-és mozgásvizsgáló tesztet kell elvégezni. Ekkor több terület kerül megfigyelésre ahhoz, hogy a szakember meg tudja állapítani, pontosan mire is van szüksége a gyerkőcnek. Ez maximum háromnegyed órát vesz igénybe.