Napjainkban egyre nagyobb szerepet kapnak a megújuló energiaforrások alkalmazási területei, ami nem is véletlen, hiszen a környezetünkre nézve egy igencsak előnyös tevékenységről beszélhetünk. Alapjába véve megújuló energiaforrásnak nevezünk minden olyan természeti jelenséget, amiből energiát nyerhetünk és ami bármikor az emberek rendelkezésére állhat, anélkül, hogy bármiféle környezetromboló hatása lenne. Ez az energia rövid időn belül újratermelődik jelentősebb emberi beavatkozás szükségességének a hiánya nélkül is.
Ezek a források lehetőséget nyújtanak arra, hogy az ember, akár saját otthonában is könnyedén előállítsa, megtermelje, ezzel jelentős pénzösszegeket spórolva meg az energiafelhasználás tekintetében. Ezeknek a felhasznált erőforrásoknak a közös jellemzői, hogy hasznosításuk, felhasználásuk során egyiknek sem csökken a forrása, sőt, nyilván a nevét is innen kapta, hogy mindenegyes alkalommal újratermelődik, így gyakorlatilag egy kifogyhatatlan forrásról beszélünk.
Megújuló energiaforrásnak tekinthetjük legfőképpen a napenergiát, de ide lehet sorolni a szélenergiát, a vízenergiát, a biomassza energiát, a geometrikus, geotermális energiát (a Föld hőtartalmát) is. Sőt, gyakorlatilag a hulladékokat is ebbe a kategóriába sorolhatnánk, azonban ezek termelődése nem természetes úton történik, hiszen emberi hozzájárulás is szükséges hozzá. Ezek az energiaforrások azzal az igencsak jótékony hatással is bírnak, hogy felhasználásuk nem von maga után semmiféle káros eredményt, gondolunk itt az üvegházhatása, a levegőszennyezésre vagy éppenséggel a víz szennyezésére.